TORREVIEJA

Torrevieja to przytulne, słoneczne miasto nad Morzem Śródziemnym zlokalizowane nad „białymi brzegami” Costa Blanca w prowincji Alicante we Wspólnocie Autonomicznej Walencji. Nazwa pochodzi od Torre-wieża i vieja-stara.

Lokalizacja tego miejsca jest naprawdę unikatowa. Zajmujące powierzchnię 72 km2 miasto z jednej strony obmywane. Jest przez Morze Śródziemne, a z drugiej przez niezwykle piękne różowe słone laguny o właściwościach leczniczych. Miłośnikom turystyki ekologicznej poleca się odwiedzenie jezior La Mata i Torrevieja, gdzie można skorzystać z kąpieli błotnych, polecanych przez lekarzy na całym świecie ze względu na swoje właściwości lecznicze na wiele schorzeń reumatycznych, dermatologicznych, sercowych i dolegliwości układu oddechowego.

Takie położenie jest prawdziwym bogactwem przyrodniczym Torrevieja. Żyje tu również wiele rzadkich ptaków, w tym piękne flamingi. Różowe jeziora tworzą w Torrevieja korzystny mikroklimat, który jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, alergie, schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, a także kobietom w ciąży i dzieciom.

Tutejszy klimat to bajka: 320 słonecznych dni w roku. Miasto położone jest w wyjątkowym miejscu, chronionym przed zimowymi frontami atmosferycznymi przez góry i wzgórza. Prawie nigdy nie jest tu pochmurno ani deszczowo, nie mówiąc już o śniegu. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi +19oC.

Torravieja 2 81 600x400
Torravieja 2 32 600x400
Torravieja 2 107 600x400
Torravieja 2 63 600x400
Torravieja 2 75 600x400
Torravieja 2 102 600x400

Na szczególną uwagę zasługują plaże w Torrevieja. To po prostu pierwsza klasa!

Linia brzegowa Costa Blanca ma długość 25km.

Temperatura wody w zatokach latem wynosi około +27oC.

Torrevieja oferuje doskonałe plaże, które zostały wyróżnione niebieską flagą za nienaganną czystość i dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Można nurkować w malowniczych skalistych zatoczkach.

Główne plaże Torrevieja:

  • Playa Del Cura
  • Playa Los Locos
  • Playa Los Naufragos

W Torrevieja panuje unikalny mikroklimat, uznany przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z najzdrowszych miejsc na świecie.

W mieście jest wiele szkół publicznych i prywatnych, które uczą w języku angielskim i hiszpańskim.

Na szczególną uwagę zasługuje opieka medyczna. W mieście działają zarówno prywatne, jak i publiczne przychodnie, w których pacjentów przyjmują wielojęzyczni lekarze.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) medycyna hiszpańska zajmuje obecnie czwarte miejsce na świecie i jest to najlepszy wskaźnik w Unii Europejskiej. Nic dziwnego, że poziom życia tutaj jest wysoki: mężczyźni w Hiszpanii żyją średnio 79 lat, kobiety – 85.

W Torrevieja znajduje się jeden z największych portów jachtowych na Morzu Śródziemnym. Może tutaj cumować około 1500 łodzi. Nabrzeża tego urokliwego miejsca okalają łodzie rybackie oraz setki łodzi, motorówek, prywatnych jachtów, tworząc niesamowite widoki, ale i cudowny klimat.

Torravieja 2 87 600x400
Torravieja 2 134 600x400
Torravieja 2 45 600x400

Torrevieja bez wątpienia zachwyci fanów aktywnego stylu życia. Sporty na świeżym powietrzu są dostępne tutaj przez cały rok. Cudowna promenada nad brzegiem morza umożliwia całoroczne bieganie czy jazdę na rowerze. To niepowtarzalne miejsce daje również możliwość uprawiania wielu różnych sportów wodnych. Miłośnicy nurkowania, kitesurfingu i żeglarstwa znajdą tu swoje miejsce!

Znajduje się tu duża liczba klubów fitness, centrów jogi, kortów tenisowych i boisk piłkarskich.

Miasto posiada również doskonałe pola golfowe. W regionie znajduje się 6 fantastycznych tras w promieniu 10km:

  • Pola golfowe Las Colinas
  • Real Club de Golf
  • Campoamor
  • Golf Vistabella
  • Pole golfowe La Finca
  • Klub Golfowy Villaitana
  • Klub Golfowy Las Ramblas

Dzięki tym miejscom Torrevieja przyciąga miłośników golfa z całego świata.

Według danych statystycznych dotyczących liczby ludności i rozwoju Miejskiego Rejestru Rady Miejskiej, miasto Torrevieja rozpoczęło rok 2022 z liczbą 87 901 zarejestrowanych mieszkańców, z czego 49 807 (56,6%) jest pochodzenia hiszpańskiego, podczas gdy reszta, 38 094 (43,4%) pochodzi z zagranicy.

Obywatele Wielkiej Brytanii (5236) nadal są obcokrajowcami o największej obecności w spisie miejskim, a następnie Rosjanie (4484) i Ukraińcy (3203), którzy znacznie zwiększają swoją obecność w Torrevieja, która ma obecnie obywateli ze 123 krajów. Zarejestrowanych Polaków w 2022 roku w Torrevieja było 593.

W sezonie letnim populacja Torrevieja i jej przedmieść wzrasta prawie 5-krotnie. To miasto wypoczynkowe przyjmuje rocznie do 400 000 turystów, a liczba ta z roku na rok rośnie.

Dzięki temu, że w mieście panuje międzynarodowy klimat (na każdej ulicy można usłyszeć języki z różnych zakątków świata, bądź znaleźć butiki, sklepy czy restauracje rodem z ulic Warszawy, Berlina, Londynu czy Paryża), wielu obcokrajowców decyduje się stale na zakup nieruchomości w tym regionie. Ważnym aspektem jest fakt, że znajomość języka hiszpańskiego nie jest tu potrzebna, gdyż przy tak dużej liczbie różnych narodowości, nawet Hiszpanie potrafią porozumieć się z Polakiem w języku polskim.

Torravieja 2 20 600x400
Torrevieja 3 39 600x400
Torravieja 2 115 600x400

Stała obfitość owoców i warzyw zarówno w supermarketach, jak i na lokalnym targu z pewnością zachwyci miłośników zdrowej żywności. Rynki w Hiszpanii to nie tylko miejsce zakupów, ale także hiszpańska tradycja, kultura zakorzeniona w odległej przeszłości i to właśnie w tym mieście znajduje się jedno z największych otwartych targowisk w Hiszpanii.

W pobliżu miasta przebiegają autostrady AP7 i N332, co ułatwia poruszanie się po Hiszpanii i Europie samochodem. Lotnisko w Alicante oddalone jest o 40 minut, a w Murcji o zaledwie 30 minut.

Torrevieja to jeden z najbardziej słonecznych i najkorzystniejszych zakątków hiszpańskiego Wybrzeża Costa Blanca, który bez wątpienia nadaje się nie tylko na wspaniały sezonowy wypoczynek, ale także na stałe wygodne zamieszkanie z całą rodziną. Pozytywne nastawienie mieszkańców, uśmiech na twarzy oraz wszechobecna radość to elementy charakteryzujące to miejsce. Torrevieja to nie tylko miasto, to sposób życia!