LA MATA

La Mata, (oficjalnie nazywana TorreLaMata), na słonecznym wybrzeżu Costa Blanca, to idealne miejsce na wakacje w Hiszpanii. Wioska La Mata to typowa hiszpańska wioska, która ma nie tylko wspaniałe, długie piaszczyste plaże, ale także doskonały targ uliczny w każdą środę rano oraz kilka znakomitych barów, sklepów i restauracji. 

Ponieważ La Mata leży na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, zdecydowanie można tu podziwiać naprawdę fantastyczne zachody słońca.

La Mata posiada wiele potocznych nazw: TorreLaMata, TorreMata, Torre La Mata i LaMata, można również usłyszeć, jak niektórzy nazywają ją La Marta, ale wszystkie odnoszą się do tego samego miejsca, La Mata.

La Mata 311 600x400
La Mata 324 600x400
La Mata 98 600x400

To mała miejscowość (gmina) i kurort uważany za przedmieście Torrevieja.

La Mata położona jest na wschód wzdłuż wybrzeża od Torrevieja, otoczona parkiem przyrody, ruchomymi wydmami i słonymi jeziorami. Z historycznego centrum Torrevieja do La Mata jest około 6,5 km. Od zachodniego wybrzeża La Mata graniczy z urbanizacją Cabo Cervera.

Mimo niewielkich rozmiarów La Mata jest jednym z najpopularniejszych miejsc noclegowych w okolicach Torrevieja. Jest tu mniej gwarnie niż w centrum Torrevieja, jest cicho i spokojnie. Okolica jest czysta i dość zadbana Znajduje się tu kilka ważnych atrakcji, Park Narodowy z wydmami, wydzielone tereny zielone do spacerów, place zabaw, supermarkety, małe sklepiki, kawiarnie i restauracje.

La Mata 50 600x400
La Mata 202 600x400
La Mata 186 600x400
La Mata 36 600x400
La Mata 62 600x400
La Mata 16 600x400

La Mata przyciąga wielu turystów, przede wszystkim ze względu na swoją wspaniałą, przestronną plażę. Najdłuższa i wydaje się najlepsza piaszczysta plaża w okolicach Torrevieja. Rozciąga się na 1930 metrów długości i ma 47 metrów szerokości. Prawie dwa kilometry pasa plaży są całkowicie pokryte drobnym i miękkim piaskiem o jasnożółtym kolorze.

Woda morska jest czysta i przejrzysta, wejście płytkie, dno piaszczyste.

Ponieważ La Mata jest długą i otwartą plażą, nie jest chronionym terenem górskim i klifami, nie ma tam falochronów, często na plaży występują fale.

Na plaży znajduje się cała niezbędna infrastruktura plażowa: kosze, toalety, przechowalnia bagażu, prysznice dla stóp, opieka medyczna i sprzęt ratowniczy, boiska dla małych dzieci i sportowe, drewniane pomosty, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, możliwość gry w plażową piłkę nożną lub siatkówkę.

Naturalnego cienia na plaży prawie nie ma. Aby schronić się przed promieniami słonecznymi, można wypożyczyć leżaki i parasole, a także krzesła do siedzenia. Można również wypożyczyć urządzenia do rozrywki wodnej.

Bezpośrednio przy pasie piaszczystej plaży znajduje się kilka kawiarni, w których można napić się zimnego napoju i zjeść przekąski.

Playa de La Mata to świetne miejsce na rodzinne wakacje z dziećmi. W środku sezonu wakacyjnego La Mata staje się ruchliwym miejscem turystycznym, ludzie przyjeżdżają tu wypocząć.

Kurort La Mata jest popularny wśród miłośników windsurfingu i nurkowania.

Po zachodniej stronie plaży rozciąga się piękny Park Narodowy (Parque del Molino del Agua). Park ten uznawany jest za rezerwat przyrody. Znajduje się tu staw, miejsca do spacerów w cieniu sosen.

Wzdłuż plaży, pomiędzy niewielkimi wydmami, biegnie drewniana promenada. Nabrzeże wywodzi się z urbanizacji Cabo Cervera i ciągnie się do centrum La Mata.

La Mata 23 400x600
La Mata 113 400x600
La Mata 225 400x600
La Mata 271 399x600
La Mata 289 400x600
La Mata 106 400x600

W centrum La Mata znajdują się małe kawiarenki i restauracje, w których można posiedzieć i podziwiać plażę. A także pensjonaty i apartamenty. To najbardziej ruchliwa część plaży i okolic La Mata.

Dla La Mata, po wschodniej stronie wybrzeża, znajduje się niekoniecznie cywilizowana plaża i ciągle poruszający się ekosystem – wydmy Guardamar del Segura (Guardamar del Segura). Wśród wydm znajdują się również drewniane chodniki. 

Dzielnica La Mata jest dość mała, łatwo do niej dojść. Jest tam mały zielony ogród publiczny z huśtawkami dla dzieci, kamienne uliczki z kilkoma supermarketami, małym centrum handlowym, sklepami z pamiątkami, małymi i przytulnymi kawiarniami i restauracjami.

La Mata 155 400x600
La Mata 365 400x600
La Mata 305 400x600

W każdą środę rano we wschodniej części miasta odwiedzany jest targ uliczny (Mercadillo de La Mata). Na ulicach rozbijane są namioty – zjeżdżają się kupcy z całego regionu. Można wtedy kupić świeże owoce i warzywa, sery i wędliny, ubrania, buty, torby i inne towary.

Z Torrevieja do La Mata można dojechać autobusem miejskim, a opłata za przejazd wynosi 1,35 €.