Costa Blanca

Costa Blanca, czyli Białe Wybrzeże, to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Hiszpanii. Region rozciąga się na długości ponad 200 kilometrów wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego przez prowincję Alicante, rozciągając się od Gandii do Torrevieja.

Odwiedzający Costa Blanca są rozpieszczani szerokim wachlarzem możliwości, ponieważ miejsca docelowe są różnorodne. Costa Blanca to miejsce, które zaspokoi każdy gust. Od najbardziej tętniących życiem i kosmopolitycznych kurortów, takich jak samo Alicante, czy Benidorm, po te, które nadal zachowują wiejski klimat nad morzem, jak Moraira.

HISTORIA

Costa Blanca ma słynną i bogatą historię, w całym regionie znajduje się wiele interesujących miejsc, które ujawniły dowody na to, że region ten sięga epoki neolitu. Region był również strategicznie ważny dla wielu osadników, w tym Fenicjan, Greków, Rzymian, Wizygotów, Kartagińczyków i Maurów. Każda cywilizacja pozostawiła ślad swojej tożsamości na lądzie. Prawdopodobnie najbardziej widoczny jest wpływ okupacji rzymskiej i mauretańskiej, które są obecne do dziś w wioskach, zabytkach i atrakcjach kulturalnych Costa Blanca.

OTOCZENIE NATURALNE

Na północy kurtyna gór biegnie równolegle do morza, czasami opadając, tworząc klify; na południu rozległa równina z płatami piasku, palmami i osadami soli stanowi tło dla plaż.

Od dolin porośniętych schodkowymi sadami, które podtrzymują mauretańską przeszłość, po palmy o niewątpliwym afrykańskim pochodzeniu, horyzonty Costa Blanca oferują najróżniejsze atrakcje.

Pola migdałowców, winnice, sady owocowe i okazałe palmy, które tworzą roślinność podkreślającą orientalny charakter krajobrazu.

W klifach istnieją naturalne jaskinie, które można zwiedzać po niepewnych drabinach; jaskinie są znane, ze względu na ich niebezpieczne warunki, jako pesqueras de la muerte (łowiska śmierci).

Kierując się w głąb lądu w tym regionie, podróżnik znajdzie wśród winnic i pól wspaniałe przykłady riu-rau, popularnego typu domostwa poprzedzonego arkadowym frontem, który zainspirował wiele z nowszych willi.

MIASTA I WIOSKI COSTA BLANCA

Denia to urocze kosmopolityczne miasteczko położone wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, gdzie słońce świeci prawie przez cały rok. Klimat z łagodnymi temperaturami oraz 20 km piaszczystych plaż i skalistych zatoczek sprawia, że ​​Denia jest idealnym miejscem na wakacje.

Javea to małe, zabytkowe miasteczko, wolne od wieżowców, oferujące relaksującą, wakacyjną atmosferę. Miejscowa ludność jest przyjazna i uprzejma. Czyste, ciepłe, błękitne Morze Śródziemne otacza piękne plaże i zatoczki, które ma do zaoferowania Javea.

Moraira to małe nadmorskie miasteczko położone na pięknym górzystym północno-wschodnim krańcu Costa Blanca. Ośrodek jest dogodnie usytuowany pomiędzy lotniskami w Alicante i Walencji (około 90 km od każdego). W okolicy panuje spokojna i relaksująca atmosfera, piękne i dziewicze krajobrazy oraz wiele małych wiosek do zwiedzania.

Benissa położona jest na północnym krańcu Costa Blanca, tuż przy autostradzie A-7; podróż do lotniska w Alicante trwa nieco ponad godzinę. Na odcinku wybrzeża między Calpe i Maraira znajduje się wiele cichych, relaksujących zatok. Sceneria jest wspaniała; spektakularne skały kontrastujące z tłem wysokich gór.

W sercu Costa Blanca, w regionie Walencji, leży starożytna wioska rybacka Calpe. Teraz przekształcona w magnes turystyczny, miasto znajduje się w idealnej lokalizacji, łatwo dostępne dzięki autostradzie A7 i N332, która biegnie z Walencji do Alicante; to około godziny jazdy od lotniska w Alicante.

Altea to dość „ekskluzywny” kurort z malowniczym portem i promenadą z kawiarniami i restauracjami, które przyciągają turystów przez cały rok. Plaża jest kamienista, więc może nie być idealna dla rodzin. Altea ma dobrze zachowaną hiszpańską architekturę, a wąskie, brukowane uliczki starego miasta dają wgląd w początki kurortu, kiedy była to działająca wioska rybacka. Wzgórza nad Alteą są domem dla wielu emigrantów. Ten nadmorski kurort jest senny i uroczy, jednak od głównej nadmorskiej promenady do dzielnic mieszkalnych jest kilka stromych wzgórz.

W centrum regionu La Marina Baixa znajduje się popularny hiszpański kurort Benidorm, jedno z głównych miejsc turystycznych na wybrzeżu Costa Blanca. Doskonałe plaże, szeroka oferta zakwaterowania, restauracji i wiele atrakcji rekreacyjnych sprawiają, że jest to hit wśród turystów z całej Hiszpanii i Europy Północnej. Benidorm to największy i najbardziej rozwinięty kurort na Costa Blanca. Dawniej mała wioska rybacka, Benidorm przekształciła się w latach 60-tych i 70-tych w jeden z najpopularniejszych kurortów w Hiszpanii.  Panoramę drapaczy chmur w Benidorm przypomina nieco Manhattan, a podejście z AP-7 na wzgórzach na północy daje pewne poczucie skali miasta.

Alicante jest centralnie położone na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Powietrze miasta przesycone jest zapachami morza; rzeczywiście miasto było dla wielu ważnym portem morskim przez wieki. Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer nadbrzeżną promenadą, wzdłuż której rosną cztery rzędy palm, wyłożonych marmurowymi mozaikami w odcieniach czerwieni, kremu i czerni Alicante, imitujących fale Morza Śródziemnego. Zamek Santa Barbara w centrum Alicante oferuje fantastyczne widoki na miasto i wgląd w mauretańską przeszłość południowo-wschodniej Hiszpanii. Jeden z największych średniowiecznych zamków w Hiszpanii z IX wieku.

Santa Pola znajduje się na Costa Blanca, około 20 minut jazdy na południe od lotniska w Alicante. Mały port rybacki Santa Pola słynie z różnorodności krajobrazów, od widoków
odległych gór po dzikie wydmy.

Miasto Guardamar z populacją nieco ponad 11 000 historycznie pełniło rolę strażnika rzeki Segura. Strategiczne położenie Guardamar na wzgórzu nad Vega Baja sprawiło, że było to idealne miejsce dla różnych kultur, które zamieszkiwały tę część Hiszpanii na przestrzeni wieków.

Torrevieja położona jest na wybrzeżu Costa Blanca, około 40 minut na południe od
lotniska w Alicante. Nie jest to kurort w sensie wakacji zorganizowanych, jest tu tylko kilka hoteli, a okolica jest bardzo lubiana przez Hiszpanów, którzy przybywają tu w miesiącach letnich na wakacje. Miasto otoczone jest doskonałymi urbanizacjami, wszystkie z
basenami i pięknymi ogrodami, a cała okolica cieszy się wspaniałymi plażami z drobnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.

Orihuela jest stolicą regionu o tej samej nazwie; obszar administracyjny rozciąga się w głąb lądu od wybrzeża i obejmuje szereg mniejszych miast i wsi, a także trzy pola golfowe, dwie przystanie, plaże w La Zenia i Dehesa de Campoamor oraz znaczną część gruntów rolnych.