Blog

Jak nie dać się nabrać przy wynajmie mieszkania? Porady dla najemców

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Prawdopodobnie nie trzeba nikogo przekonywać, że zakup mieszkania w Polsce dla wielu osób jest czymś nieosiągalnym. Student planujący przeniesienie się do dużego miasta nie zawsze otrzymuje od rodziców kilkaset tysięcy złotych na start, tym bardziej nie może liczyć na pozytywną decyzję kredytową w banku. Nic więc dziwnego, że rynek najmu ma się dobrze. Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę o najem mieszkania, aby nie dać się oszukać wynajmującemu?

Umowa zawsze na piśmie!

Przede wszystkim umowę najmu zawsze należy zawrzeć na piśmie. Chociaż umowa ustna teoretycznie jest zobowiązująca dla obu stron, w razie konfliktu żadna z nich nie będzie w stanie udowodnić swoich racji. Umowa pisemna powinna być sporządzona w dwóch kopiach, po jednej dla każdej ze stron. Mówiąc w dużym skrócie: im więcej szczegółów najmu będzie ona zawierała, tym lepiej zarówno dla najemcy, jak i samego wynajmującego.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

W umowie oczywiście powinny znaleźć się oznaczenia obu stron, adres nieruchomości i cena jej wynajmu. Najemca powinien wiedzieć, w jaki sposób i w jakim terminie ma opłacać mieszkanie. Uwaga! Jeśli lokal na wynajem ma być opłacany gotówką, strony powinny ustalić, w jaki sposób będzie ona przekazywana i jak będzie wyglądało potwierdzenie jej odbioru. Wynajmujący powinien wskazać też, co znajduje się w cenie najmu. Może bowiem ona wydawać się kusząca, lecz później okaże się, że nie zawiera ona czynszu, opłat za prąd, wodę, gaz czy internet. Najemca powinien zadbać też, by w umowie zawarto stan liczników na dzień wynajmu, a także wymieniono przedmioty, które znajdują się w mieszkaniu. Jeśli mieszkanie ma być przez niego odświeżone, w umowie powinien znaleźć się zakres prac i podział kosztów. W dokumencie powinny znaleźć się również informacje o zasadach wypowiedzenia umowy przez obie strony (terminy, powody, sposób zwrotu kaucji itp.).