Blog

Kiedy i dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Osoby posiadające większe oszczędności na koncie często zastanawiają się, w co je zainwestować, aby były bezpieczne, a jednocześnie na siebie zarabiały. Od lat mówi się o tym, że w Polsce jednym z najlepszych sposobów na ulokowanie pieniędzy jest zakup nieruchomości na wynajem. Dlaczego warto to zrobić i czy każdemu się to opłaca?

Nieruchomość, czyli bezpieczna inwestycja

Ulokowanie pieniędzy w mieszkaniu lub domu na wynajem to dobra decyzja z wielu względów. Przede wszystkim w Polsce nieruchomości wciąż brakuje – zwłaszcza w większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem najemcy. W przeciwieństwie do wrażliwych na wydarzenia światowe kursów walut czy akcji firm, ceny nieruchomości nie spadają gwałtownie, inwestor nie musi więc bać się straty. Wręcz przeciwnie – nieruchomość w dobrej lokalizacji z biegiem lat zyskuje na wartości. Zainwestowane pieniądze można też stosunkowo łatwo wycofać – mieszkanie czy dom można sprzedać, by skorzystać ze środków.

Kiedy warto zainwestować w nieruchomość?

W zasadzie nie ma złej pory na zakup nieruchomości. Ich ceny od lat systematycznie rosną. Z pewnością zakup mieszkania na sprzedaż to dobra decyzja dla osób, które dysponują wolnymi środkami na ten ruch. Często na ten cel opłaca się wziąć kredyt. Chociaż kwota spłaty będzie większa niż wartość nieruchomości w danym roku, po 15 czy 20 latach może okazać się, że wartość nieruchomości adekwatnie wzrosła. Jest to dobra inwestycja zwłaszcza dla osób, które mają dzieci. W zasadzie w nieruchomości nie powinny inwestować tylko osoby, które na zakup musiałyby wziąć spory kredyt, który znacząco obciąży ich domowy budżet, a do tego niemające pewności co do stałości zatrudnienia.