Blog

Czym się kierować przy wyborze lokalu do wynajęcia?

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Chociaż w dużych miastach punkty handlowo-usługowe widuje się dosłownie na każdym kroku, znalezienie wymarzonego lokalu do prowadzenia własnego biznesu nie zawsze jest łatwym zadaniem. Osoby prowadzące swoją działalność od wielu lat zazwyczaj dobrze wiedzą, czego szukają. Ci, którzy planują wynajmować lokal po raz pierwszy, powinni zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Cena, metraż, lokalizacja

Oczywiście lokal powinien być odpowiednio duży dla danego typu działalności, a jego najem nie może pochłaniać większości przychodu. Trzeba jednak też zwrócić uwagę na jego lokalizację. Zazwyczaj warto dopłacić parę złotych za lokal usytuowany tuż przy ruchliwej ulicy – reklama na jego witrynie, czy dochodzące z wewnątrz zapachy mogą skusić przypadkowych klientów. W przypadku niektórych działalności (np. prawnicy, notariusze) strzałem w dziesiątkę zazwyczaj okazuje się lokal w centrum miasta. Prestiżowy adres w oczach klientów przekłada się często na wiarygodność danej firmy. Centra miast oferują też wygodny dojazd klientom oraz wcześniej wspomniane ulice pełne przechodniów. Warto poszukać lokalu, który ma swój parking, lub łatwo przy nim zaparkować.

Adaptacja przestrzeni, dodatkowe opłaty i przepisy prawne

Oglądając lokal do wynajęcia, warto krytycznie ocenić rozkład pomieszczeń i zapytać o możliwość jego remontu lub adaptacji. Trzeba pamiętać, że niektóre działalności (np., przedszkola) wymagają stworzenia określonej liczby łazienek czy odpowiedniej szerokości dróg ewakuacyjnych. Zarządcy niektórych budynków nie zgadzają się na prowadzenie w nich określonych działalności (np. zakłócających spokój mieszkańców – bar, dyskoteka itp.). Przed obejrzeniem lokalu warto to ustalić. Dobrze jest też zapytać właściciela lokalu o średnie dodatkowe koszty – np. zużycia energii, wody, ogrzewania itp. zwłaszcza jeśli poprzedni najemca prowadził podobną działalność.