Blog

Cena to nie wszystko. Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Zakup domu to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Często dana rodzina postanawia mieszkać w danej nieruchomości już na zawsze. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy, aby zakup okazał się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy!

Lokalizacja domu

Chociaż sam dom może wydawać Ci się idealny, chłodno zastanów się nad jego lokalizacją. Czy nie jest za daleko od miasta? Czy w pobliżu znajdują się przystanki komunikacji publicznej, sklep, szkoła? Oceń, czy sama działka nie znajduje się według ciebie zbyt daleko od ludzi lub odwrotnie – granice nie przebiegają za blisko sąsiadów. Oglądając domy na sprzedaż, zaglądaj też do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wspaniała, zielona okolica może bowiem w przyszłości stać się np. drogą szybkiego ruchu lub terenem pod budowę oczyszczalni ścieków.

Stan domu i jego wyposażenie

Jeśli kupujesz dom w stanie surowym lub developerskim, postaraj się dokładnie oszacować, ile jeszcze będzie kosztowało Cię jego wykończenie i wyposażenie. Kupując nieruchomość z rynku wtórnego, zapytaj właściciela, co zabiera, a co chce w niej zostawić. Do oceny stanu technicznego najlepiej zabrać ze sobą fachowca. O ile „na oko” możesz stwierdzić obecność grzyba w łazience, o tyle tylko specjalista zapewni Cię, w jakim stanie jest stop, elewacja, dach czy instalacja grzewcza.

Kwestie formalne

Sprawdź dokumentację danej nieruchomości. Zacznij od księgi wieczystej i upewnij się, że nie jest ona obciążona hipoteką lub osoby trzecie nie roszczą sobie do niej praw. Jeśli kupujesz dom w stanie budowy, zweryfikuj datę ważności pozwolenia na nią. Sprzedający powinien dostarczyć Ci też dziennik budowy i projekt domu, geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, protokoły kontroli instalacji, protokoły odbioru przyłączy i domu, umowy na wodę, prąd (i gaz, jeśli jest) oraz certyfikaty materiałów budowlanych.