Blog

W jakim okresie najlepiej sprzedać mieszkanie?

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Osoby planujące sprzedaż mieszkania często zastanawiają się, kiedy jest na to najlepsza pora. Czy rzeczywiście niektóre miesiące są lepsze od innych, jeśli chodzi o popyt na rynku nieruchomości? O czym trzeba pamiętać przed wystawieniem swojej oferty? O wszystkim opowiadamy w poniższym wpisie.

Największy popyt na mieszkania na sprzedaż

Według ostatnich badań, od wystawienia oferty sprzedaży do podpisania umowy z kupującym zazwyczaj mija od 90 do 130 dni. Szybciej sprzedają się kawalerki, na które popyt panuje w zasadzie przez cały rok. Okazuje się, że najwięcej umów sprzedaży podpisywanych jest wiosną i jesienią. W lecie Polacy wolą delektować się urlopami, a zimą do oglądania nieruchomości zniechęca ich pogoda i wcześnie zachodzące słońce. Ogłoszenie o mieszkaniu na sprzedaż warto wystawić jednak na miesiąc czy dwa przed największym zainteresowaniem kupujących. Wtedy ofert jest mniej, co z kolei pozwala łatwiej wyróżnić się w ich ogromie i nie zmusza poniekąd do obniżania ceny sprzedaży.

Pamiętaj o podatku dochodowym!

Sprzedając mieszkanie, musisz pamiętać, że zgodnie z prawem powinieneś zapłacić podatek dochodowy, jeśli byłeś jego właścicielem krócej niż 5 lat kalendarzowych. W niektórych przypadkach warto więc wstrzymać się ze sprzedażą np. rok czy dwa, by uniknąć przykrego obowiązku. Podatku można jednak uniknąć, jeśli uzyskaną kwotę przeznaczysz na kolejne cele mieszkaniowe w terminie dwóch lat (np. na zakup innego mieszkania, budowę domu etc.). Niedawno zmieniło się prawo — okres 5 lat nie dotyczy też sprzedaży nieruchomości odziedziczonych. To oznacza, że jeśli spadkodawca posiadał dom dłużej niż 5 lat, Ty możesz sprzedać go, nie czekając i nie płacąc podatku.