Blog

3 wskazówki dotyczące uzyskania kredytu hipotecznego

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ostatnio panuje przeświadczenie, że w obecnej sytuacji ekonomicznej uzyskanie kredytu hipotecznego jest prawie niemożliwe. To nieprawda, ponieważ kredyty są jak najbardziej dostępne i udzielane. Banki po prostu bardziej szczegółowo przyglądają się kredytobiorcom. Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Zbuduj zaufanie banków

Pamiętaj, że uzyskanie kredytu hipotecznego na kupno domu czy mieszkania to długi proces, który może trwać nawet rok. W tym czasie możesz zbudować swój wizerunek solidnego klienta. Spłacaj regularnie swoje zobowiązania, zwłaszcza jeśli są nimi inne kredyty czy raty za sprzęt. Zadbaj o terminowe płatności za rachunki. Jeśli to możliwe, uzyskaj konsolidację posiadanych kredytów i zrezygnuj z tych zobowiązań, z których nie korzystasz.

Zwróć uwagę na to, na co zwraca uwagę bank

W przypadku kredytu hipotecznego nie liczy się tylko wielkość uzyskiwanego wynagrodzenia czy branie go z drugą osobą. Banki wprawdzie przychylniej patrzą na osoby pracujące na umowie o pracę na czas nieokreślony i posiadające stabilne zatrudnienie, ale brane pod uwagę są także umowy cywilnoprawne, umowy o dzieło oraz różnego rodzaju regularne świadczenia pieniężne (np. 500+). Postaraj się też zmniejszyć koszty miesięcznego utrzymania i uważaj na to, komu regularnie wysyłasz pieniądze, by bank nie pomyślał, że masz jeszcze kogoś na utrzymaniu.

Zadbaj o wkład własny i nie poddawaj się

Niektóre banki wymagają jedynie 10% wkładu własnego, inne 20%. Jeśli masz możliwość, wybierz wyższy wkład własny. Warto o nim pomyśleć zawczasu i odpowiednio wcześniej go zgromadzić. Wyższy wkład własny, to często większa przychylność banku. I pamiętaj, że każdy bank liczy zdolność kredytową inaczej. Dlatego nie poddawaj się i sprawdź oferty oraz możliwości w więcej, niż dwóch bankach. Sempre Nieruchomości współpracuje ze sprawdzonymi pośrednikami finansowymi, dlatego zdecydowanie udaj się do niezawodnych ekspertów, którzy Cię nie zawiodą.