Blog

Dlaczego warto sprawdzić księgę wieczystą przed zakupem mieszkania?

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Osoby planujące zakup nieruchomości, zazwyczaj wielokrotnie są przestrzegane przez znajomych, aby dokładnie przejrzały księgę wieczystą wybranego lokalu. I rzeczywiście, warto posłuchać tej rady. Zapoznanie się z zapisami księgi wieczystej może uchronić nabywcę przed nieuczciwą transakcją, a nawet zakupem wraz z lokalem… kredytu hipotecznego na wiele lat. Na co szczególnie zwrócić uwagę w tym dokumencie?

Dział I – Oznaczenie nieruchomości

W tym dziale znajdują się podstawowe informacje o danym lokalu. Sprawdź, czy zgadza się adres nieruchomości, liczba pomieszczeń oraz informacja o pomieszczeniach przynależnych (np. piwnica, miejsce w garażu itp.). Informacja o przeznaczeniu lokalu powinna brzmieć: lokal mieszkalny.

Dział II – Własność

W tym dziale sprawdzisz, czy właściciel mieszkania rzeczywiście nim jest. Jeśli wpisani są też inni współwłaściciele, również i oni muszą zgodzić się na sprzedaż lokalu.

Dział III – Prawa, roszczenia i ograniczenia

Na zawartość tego działu zwróć szczególną uwagę. Jeśli masz wątpliwości co do zapisów, poproś o pomoc w ich interpretacji doświadczonego pośrednika nieruchomości. Wpisy dotyczą ewentualnych praw przysługujących osobom trzecim wobec lokalu. Może to być np. zapis, że lokalu do końca życia ma prawo mieszkać rodzic osoby sprzedającej.

Dział IV – Hipoteka

Upewnij się, że na mieszkaniu nie ciąży hipoteka („brak wpisów”). Hipoteką bowiem obciążony jest lokal, a nie jego właściciel. Jeśli więc po sprzedaży nie będzie on spłacał zadłużenia, bank odbierze mieszkanie Tobie. Nawet jeśli hipoteka została spłacona, poproś sprzedającego o zaktualizowanie wpisu w Dziale IV i wykreślenie hipoteki.

Wzmianki

Warto zajrzeć też do rubryki „Wzmianki”. Może tu się znaleźć np. informacja o tym, że sąd wciąż rozpatruje wniosek o wpis dotyczący tej księgi wieczystej. W tym wypadku lepiej zaczekać z podpisaniem umowy u notariusza do momentu, aż sytuacja się wyjaśni, a księga będzie aktualna.