Blog

Z jakimi opłatami trzeba się liczyć przy zakupie nieruchomości?

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ci, którzy kupowali już swoją pierwsza nieruchomość w życiu doskonale wiedzą, że koszty niestety nie kończą się na zapłacie za nią ustalonej ceny. Po zakupie mieszkania jego nabywcę czeka jeszcze szereg formalności, na które warto odłożyć trochę gotówki. Co ciekawe, inne koszty ponosi osoba kupująca mieszkanie z rynku pierwotnego, a inne – ta, która wybrała lokal z rynku wtórnego. Co warto na ten temat wiedzieć?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego

Jeśli chodzi o dodatkowe koszty związane z formalnościami, zakup lokalu z rynku pierwotnego jest kilkukrotnie tańszy. Przed przekazaniem kluczy nowego nabywcę czeka jeszcze dokonanie opłaty notarialnej związanej z podpisaniem umowy zakupu danej nieruchomości. Do tego dochodzą koszty założenia księgi wieczystej lokalowi, wpisu prawa własności do niej i ewentualnie wpisu hipoteki oraz podatku od jej ustanowienia. Jeśli kupujący wziął kredyt na lokal, dodatkowo mogą dojść obowiązkowe opłaty bankowe (np. ubezpieczenie lokalu).

Zakup lokalu z rynku wtórnego

Jak już było wspomniane, koszty związane z zakupem mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego są zazwyczaj stosunkowo wysokie. Dzieje się tak przede wszystkim przez konieczność opłacenia obowiązkowego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), wynoszącego 2% wartości nieruchomości. Do tego dochodzą wcześniej wspomniane opłaty notarialne i związane z uaktualnieniem wpisów w istniejącej już księdze wieczystej. Zakup wymarzonej, nieobciążonej prawnie nieruchomości często wymaga pomocy doświadczonego pośrednika. Osoby, które wolą zlecić dopilnowanie formalności specjaliście, muszą liczyć się jeszcze z opłatą jego wynagrodzenia. W przeciwieństwie do wysokości podatków i opłat sądowych kwestia wysokości wynagrodzenia pośrednika najczęściej podlega negocjacjom. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, warto też zdawać sobie sprawę, że również i remont będzie droższy, niż w przypadku nowego lokalu. Do wyposażenia wnętrza trzeba bowiem często doliczyć wyburzanie ścian, położenie instalacji elektrycznej od nowa, prostowanie i wygładzanie  ścian etc.