Blog

Co wpływa na wartość działki budowlanej?

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Część osób planujących budowę nowego domu dziwi się, że ceny podobnych działek w jednej okolicy mogą być skrajnie różne. Na cenę bowiem nie wpływa tylko jej lokalizacja i wymiary. Planując budowę domu, kupujący zwracają uwagę na jeszcze kilka innych rzeczy, które przeważają o wartościach działek. Sprawdźmy, co jeszcze jest ważne!

Kształt działki

Dwie podobnej wielkości działki mogą mieć różną wartość przez to, że mają inny kształt. Bardziej pożądane są działki szerokie, w kształcie kwadratu lub prostokąta, niż np. trójkątne. Ma to swoje uzasadnienie: do szerokiej, „ustawnej” działki łatwiej dopasować projekt wymarzonego domu, zachowując wszystkie wymagane w przepisach prawa odległości m.in. od działki sąsiada, drogi itp. Łatwiej też ją później praktycznie zagospodarować, nie marnując ani skrawka terenu.

Dostęp do mediów

Wycena nieruchomości wypada też korzystniej dla osób sprzedających działki, które są już uzbrojone, czyli mają dostęp do wszystkich mediów. W przypadku bardzo tanich działek, gdzie przyszły właściciel sam musiałby zapewnić podłączenie mediów, znajdujących się stosunkowo daleko, często okazuje się, że koszt takiego działania przewyższyłby… cenę działki. Decydując się na zakup działki nieuzbrojonej, należy najpierw upewnić się, że nie jest to złudna oszczędność.

Jakość gruntu i otoczenie

Na cenę danej nieruchomości może wpływać też jakość jej gruntu i znajdujące się wokół niej otoczenie. Nikt nie chce stawiać nowego domu na gruntach podmokłych, lub mogących ulec zalaniu przez znajdującą się obok rzekę. Widok na rzekę może być wartością dodaną dla działki, jeśli znajduje się ona dalej, lub niżej niż dana nieruchomość. Cena działki może być niższa, jeśli w jej okolicy ma powstać np. oczyszczalnia ścieków, czy trasa szybkiego ruchu – warto więc przed zakupem nieruchomości sprawdzić plany jej zagospodarowania. Ważny jest też dojazd: lepiej wyceniane są działki, do których prowadzi droga utwardzona.