Blog

Podpisanie umowy najmu. Jakie dokumenty są niezbędne?

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Ceny mieszkań w Polsce stały się naprawdę bardzo wysokie. Wiele osób nie chce brać kredytu, by kupić swoje wymarzone lokum – boją się one zobowiązania na całe życie, zwłaszcza w dobie szalejącej inflacji i rosnących rat. Zamiast tego decydują się na najem mieszkania. Aby zarówno osoba najmująca, jak i wynajmująca lokal nie musiały martwić się o zabezpieczenie swoich interesów, umowa najmu powinna być sporządzona na piśmie. Co powinno się w niej znaleźć?

Dane stron umowy

Umowa powinna zawierać datę i miejsce jej sporządzenia, a także dokładne dane obu stron. To oznacza ich imiona, nazwiska, numery PESEL, dane z dowodów osobistych, a także adresy korespondencyjne.

Opis nieruchomości

W umowie warto dokładnie opisać też samą nieruchomość. Obowiązkowo musi znaleźć się w niej adres lokalu, metraż, numer jego księgi wieczystej, a także stwierdzenie, że wynajmujący ma prawo nim dysponować. Dobrą praktyką jest też wpisanie liczby pokoi i opisanie stanu lokalu, np. łazienka z nowymi białymi płytkami, wanną, prysznicem, itp. Taki opis jest dowodem dla oby stron w razie sporów o to, że najemcy wprowadzili istotne zmiany w mieszkaniu, jeśli wynajmujący sobie tego nie życzył (co również warto zastrzec w umowie).

Warunki najmu

Wynajem mieszkania zawsze wiąże się z dokonywaniem opłat. W umowie należy ustalić datę płatności za lokal oraz dodatkowe zobowiązania (np. wodę, prąd, gaz, internet itp.),  a także sposób przekazania pieniędzy (gotówka, przelew). Powinny znaleźć się tam również ustalenia dotyczące kaucji, długość trwania umowy, czy okres jej wypowiedzenia. Warto rozróżnić kwestie czynszu najmu (opłaty za lokal, którą płaci najemca) i czynszu administracyjnego (opłaty, którą wynajmujący zobowiązany jest opłacać np. do spółdzielni). Inną dobrą praktyką jest spisanie stanów liczników, co umożliwi dokładne rozliczenie mediów, a także wpisanie liczby kompletów kluczy, przekazanych najemcy, które w przyszłości powinien zwrócić.