Blog

7 pytań, które musisz sobie zadać przed kupnem mieszkania

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Nie oszukujmy się – zakup mieszkania to spory wydatek. Kupujący zawsze chce, by inwestycja nie okazała się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Nad czym warto zastanowić się przed podpisaniem aktu notarialnego?

 

  1. Czy pasuje mi ta lokalizacja?

Przemyśl, czy pasuje Ci lokalizacja mieszkania. Być może dałeś skusić się na obejrzenie pięknego lokalu, z którego jednak będziesz codziennie dojeżdżał do pracy przez ponad godzinę. Czy chcesz poświęcać tyle czasu na dojazdy?

  1. Czy ten metraż mi wystarczy?

To sytuacja odwrotna do poprzedniej: lokal blisko centrum miasta, jednak o niewielkim metrażu. Jeśli planujesz powiększenie rodziny, lepszym pomysłem może być mieszkanie dalej od centrum, jednak pozwalające na komfortowe życie.

  1. Czy będę miał gdzie parkować?

Ten problem dotyczy lokali w popularnych częściach dużych miast (lecz nie tylko)! Jeśli do lokalu nie jest przypisane miejsce garażowe lub postojowe, upewnij się, że w okolicy działa parking i są na nim dostępne miejsca. Urok starej kamienicy w śródmieściu może popsuć konieczność parkowania o przecznicę dalej.

  1. Czy cena jest korzystna?

Postaraj się krytycznie wycenić nieruchomość. Być może sprzedający do ceny dolicza sobie niedawno wykonany remont lokalu, który zdecydowanie nie jest w Twoim guście. Jeśli i tak planujesz zrobić wszystko w po swojemu, negocjuj cenę.

  1. Czy podoba mi się okolica?

Przed podpisaniem umowy przejdź się po okolicy mieszkania. Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy przystanek, sklep czy apteka. Oceń, czy podwórka i chodniki są zadbane. Zobacz, jak będzie prezentował się Twój przyszły widok z okien.

  1. Czy stać mnie na remont?

Jeśli planujesz remont danego lokalu, postaraj się oszacować, czy będzie Cię na niego stać. Mieszkanie w stanie deweloperskim wystarczy w zasadzie wykończyć i można się wprowadzać. Lokale z rynku wtórnego wymagają więcej pracy, czasu i pieniędzy.

  1. Czy mieszkanie naprawdę mi się podoba?

Nie kupuj mieszkania, bo ma modne loftowe wykończenie, zwłaszcza gdy wolisz wnętrza tradycyjne. Nie sugeruj się też opinią rodziców czy znajomych. To Ty w nim zamieszkasz i powinieneś być przekonany, że ten lokal jest dla Ciebie.