Sprzedaż
339330
ul. Podchorążych
Katowice Śródmieście
(gm. Katowice)
1 290 000 zł

Dom mieszkalny, w którym zlokalizowana jest nieruchomość pochodzi z 1937 roku i stanowi klasyczny przykład budowli modernistycznej, tak typowej dla okresu międzywojennego w Katowicach. Cechą rozpoznawalną jest ogromny ryzalit mieszczący w sobie ogrody zimowe. Dom należał do Łucji i Dawida Felixów, a autorem projektu był Filip Brenner, który obok K. Schayera, Z. Rzepeckiego, T. Michejdy był czołowym architektem tamtego okresu.

Dziś dom stanowi obowiązkowy punkt dla miłośników architektury i znajduje się na Szlaku Katowickiej Moderny, link poniżej:

https://www.katowice.eu//SiteAssets/czas-wolny/turystyka/publikacje-do-pobrania/folder_moderna_2019_210mm_210mm_mniejszy.pdf

Mieszkanie, które przedstawiam Państwu to ponad 100-metrowy apartament znajdujący się na pierwszym piętrze budynku. Prowadzi do niego monumentalna i ponadczasowa klatka schodowa, wykończona marmurem z tablicą upamiętniającą twórcę projektu. W latach trzydziestych ten właśnie apartament należał do właścicieli budynku. Dziś do dyspozycji mamy 99,62 m2 powierzchni użytkowej złożonej z:

– salonu
– kuchni z jadalnią
– sypialni
– holu
– łazienki z toaletą.

Dodatkowo przestrzeń powiększa ogród zimowy wielkości 18,5 m2 oraz niezależny balkon z wejściem od strony salonu oraz sypialni. Wszystko razem to 125 m2 słonecznej i jasnej przestrzeni mieszkalnej, tak charakterystycznej dla funkcjonalizmu. Wystawa okienna tej nieruchomości to południowy wschód.

W mieszkaniu zachowały się oryginalne drzwi wejściowe z relingiem, wszystkie drzwi wewnętrzne z klamkami, z czego dwie pary z nich stanowią drzwi skrzydłowe łamane oraz parkiety na podłogach.

OGRÓD ZIMOWY wyposażony jest w centralne ogrzewanie, kran z bieżącą wodą oraz odpływ podłogowy. Wymiana aluminiowej konstrukcji ryzalitu oraz szyb miała miejsce w latach ’90. Cały budynek przeszedł remont generalny w latach 2010-11 wraz z wymianą pionów wodno-kanalizacyjnych, remontem dachu, nową windą oraz zainstalowano monitoring.

Zdecydowanym wyróżnikiem (poza ogrodem zimowym) jest bardzo duży hol wejściowy o powierzchni prawie 20 m2, co razem z usytuowaniem na pierwszym piętrze sprawia, że nieruchomość jest idealnym rozwiązaniem również dla firm poszukujących prestiżowej lokalizacji (zobacz rzut 3D). Aktualnie jest to w przeważającej mierze dom mieszkalny.

Lokalizacja budynku to ścisłe Śródmieście Katowic, a dokładnie południowa część w bliskiej odległości Parku Kościuszki. Idealnie skomunikowane, z dostępem do linii tramwajowej, kolejowej, autobusowej. Budynek znajduje się przy ulicy Podchorążych 3 w pobliżu ulicy Kościuszki, Powstańców i Jordana, przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

MIEJSCE PARKINGOWE

Dostępne jest miejsce postojowe w podwórzu, za bramą automatycznie zamykaną na pilota. Zaraz przy miejscu postojowym znajduje się tylne wejście do budynku. Do nieruchomości przynależy także piwnica wielkości 4 m2.

Dom mieszkalny przy Podchorążych 3 to wypełnione światłem i powietrzem przestrzenie zachęcające do wygodnego życia. Nieruchomość ponadprzeciętna w swym wykonaniu, majestatycznie unosząca się nad miastem i skrywająca architektoniczne tajemnice, o których opowiem podczas bliższego spotkania.

Zapraszam do kontaktu.

Dowiedz się więcej

Opiekun Klienta Sempre