Sprzedaż
324535
ul. Parkowa
Sopot Dolny
(gm. Sopot)
2 950 000 zł

Kamiennica „pod Sowami”

LOKALIZACJA:

Przykład kamienicy z pocz. XX w., o charakterystycznej dla kuracyjnego miasta Sopotu formie architektonicznej. Reprezentuje styl eklektyczny, z cechami tzw. stylu kurortowego i secesji – malowniczą, mocno urozmaiconą bryłę, skontrastowanie murowanej i ryglowej konstrukcji ścian, eklektyczny detal architektoniczny i bogatą, dekoracyjną snycerkę.

Kamienica zbudowana w 1905 r., wg projektu Carla Kupperschmita. Właścicielem był architekt i malarz Hans Uhlenbroich.

Kamienica znajduje się na terenie Dolnego Sopotu. Położona we wschodniej pierzei ul. Parkowej, na narożnej parceli, pomiędzy ulicami Traugutta i Drzymały. Usytuowana kalenicowo, z przedogródkiem. Od wschodu niewielkie podwórko, w połowie zabudowane garażami. W otoczeniu budynku przeważa wolnostojąca zabudowa kamieniczna.W odległości ok 100 m znajduje się pas nadmorski, cały budynek położony jest rownolegle ,wzdłuż linii brzegowej.

Kamienica w stylu eklektycznym, z cechami tzw. stylu kurortowego oraz eklektyczno- secesyjnym wnętrzu. Murowana z cegły, poddasze w konstrukcji ryglowej. Rozplanowana na rzucie wydłużonego prostokąta, dwuklatkowa. Bryła dwukondygnacyjna, z wysokim, mieszkalnym poddaszem, o bogatej, mocno rozczłonkowanej formie. Strefa poddasza lekko nadwieszona, wyodrębniona z elewacji odmienną konstrukcją (ryglową), rozczłonkowana szeregiem zróżnicowanych lukarn, krytych osobnymi, dwuspadowymi dachami z naczółkami. Elewacja zachodnia (frontowa) i południowa (boczna, od strony ul. Traugutta) budynku asymentyczna i mocno urozmaicona. W południowo-zachodnim narożu budynku dwukondygnacyjny wykusz w formie wieżyczki, wyniesiony ponad dach budynku, zwieńczony wielospadowym daszkiem z sygnaturką. W elewacji zachodniej (frontowej) północna klatka schodowa lekko zryzalitowana, zwieńczona baniastym hełmem. Wejścia do budynku w formie eklektycznych portali, nawiązujących do stylów renesansowego (wejście północne) i romańskiego (wejście południowe). W portalu północnym figury sów. Ponadto w elewacji murowane i drewniane loggie oraz balkony. Elewacja wsch. (podwórzowa) skromniejsza – zasadniczo gładka, z wykuszem północnej klatki schodowej, zwieńczonym hełmem. We wszystkich elewacjach otwory okienne o zróżnicowanej wielkości i kształcie, często nawiązujące do form neorenesansowych. Detal architektoniczny w postaci narożnego boniowania, opasek okiennych oraz kroksztyn wspierających balkony. Dekoracja snycerska w postaci dekoracyjnego układ słupów i rygli, profilowanych czół belek stropowych. Na poddaszu w elewacji zach. drewniana loggia, o ażurowo wycinanej balustradzie i rzeźbionych arkadach, wspartych na okrągłych słupach.

INFORMACJE O NIERUCHOMOŚCI:

Mieszkanie usytuowane jest na II pietrze, składa się z trzech pięknych ,jasnych, pokoi, oddzielnej kuchni, dwóch łazienek.
Z nietuzinkowej sypialni,uroczej łazienki i niezwykle funkcjonalnej, a przy tym minimalistycznej kuchni wyposażonej w najwyższej klasy sprzęt gospodarstwa domowego smegg -roztacza się cudowny widok na morze.
Salon ozdobiony sztukateriami, z okrągłym, wysokim na prawie 3 metry piecem kaflowym w niespotykanym szaro-niebieskim kolorze i uroczy pokój dziecięcy, wyłożony piękną drewnianą ,ręcznie robioną przez lokalnych stolarzy lamperią, nawiązującą do lat świetności kamiennicy-położone są od strony, cichej, spokojnej ulicy Parkowej, w sąsiedztwie której znajdują się piękne zabytkowe budynki.
Mieszkanie przeszlo gruntowny remont w roku 2019, wymienione zostały instalacje elektryczne, hydrauliczne,gazowe, podłogi, stolarka drzwiowa, całkowita renowacje przeszła także stolarka okienna.
W łazienkach, kuchni i przedpokoju zastosowano ogrzewanie podłogowe, dodatkowo w każdym z pomieszczeń, znajdują się piękne, ręcznie odlewane żeliwne grzejniki. W łazienkach króluje angielska armatura i ceramika, a ściany wyłożone zostały wysokiej klasy spiekiem kwarcowym, o zylkowaniu charakterystycznym dla tak modnego ostatnio marmuru -calacata.
Podłoga w przedpokoju, kuchni i małej łazience wyłożona jest również spiekiem kwarcowym ,ciętym w charakterystyczne trapezy w kolorach białym i czarnym o marmurowym zylkowaniu nawiązująca do designu lat 50 i 70 podkreślająca styl kamiennicy. W mieszkaniu wykonano szereg prac stolarskich. Żnaleźć w nim można wspomniane już drewniane jesionowe i sosnowe lamperie, piękna ,niezwykle funkcjonalna zabudowę szaf, które stanowią jednocześnie ścianę działowa, ręcznie malowaną ,lekką zabudowę kuchni zwieńczoną blatem ze spieku kwarcowego ,matowego, w kolorze kości słoniowej, również o charakterystycznym dla marmuru calacaty zylkowaniu.
W mieszkaniu zastosowano współczesne, dizajnerskie oświetlenie takich marek jak &tradition, herstal, tom dixon, menu poulsen.
Znaleźć w nim również można klasyki duńskiego i włoskiego designu, takie jak regały stringa, meble od muuto, stoł z miniforms illo czy kultowego już hay’a, sofy od innovation,Aprzepiękne wełniane dywany, unikatowe fotele kinowe, kultowe dodatki od gubi i matter’a,a nawet Arne Jacobsena czy Kaia Kristiansena.

Całość utrzymana jest w kolorystyce charakterystycznej dla Sopotu,żywcem zdjetej z Sopockich werand.
Królują niebieskości,zgaszone,zielenie,piękne szarości a ściany zdobią cudowne, kolorowe plakaty z duńskiej szkoły plakatu.

Na prawie 84 m2 naszpikowanych wyselekcjonowanymi przedmiotami (niektóre z nich pojawiały się w krótkich limitowanych seriach), dla których tłem są cudownie zdobione sztukateriami ściany i sufity w przepięknych kolorach,  znajdziecie Państwo ciszę, spokój i radość dla oka i duszy, usłyszycie szum morza i poczujecie morska bryzę.

Dowiedz się więcej

Opiekun Klienta Sempre